Jozef Habovštiak: Treba niečo robiť, aby sa na Slovensku oplatilo robiť

Hovoríme s Jozefom Habovštiakom z Krivej. Bol vedcom, poľnohospodárom i politikom. V týchto dňoch oslávil životné jubileum.

Jozef Habovštiak.Jozef Habovštiak. (Zdroj: Archív JH)

KRIVÁ. Život berie tak, ako ho prináša deň. Hovorí, že starosti si môžete robiť maximálne na tri dni, lebo každý deň prináša Boh a ten vám naplánuje, čo máte robiť v rodine, zamestnaní či v súvislosti s koníčkami. „Všetko, okrem výchovy svojich detí, ich zdravia a zdravia svojho či najbližších, nestojí za nič.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kam až siahajú vaše spomienky?

Pamätám si na to ako dnes, hoci som mal dva a pol roka. Stáli sme chlapci vedľa cesty pri kostole a pozorovali vojakov, autá i pancierové vozidlá. Obrázok začiatku druhej svetovej vojny, keď tiahli Nemci na Poľsko aj cez Krivú, by som vedel nakresliť aj dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Pracovný život ste venovali pôdohospodárstvu. Čo vás priviedlo až k jeho výskumu?

Keď som mal 12 rokov, zomrel mi otec. Musel som robiť všetko, čo ku gazdovstvu patrí. Cítil som, že poľnohospodárstvo potrebuje čosi viac. Juraj Fándly napísal pred vyše dvesto rokmi, že Švajčiari urobili z nehostinných lúk úrodné polia. Kládol som si otázku, prečo by sme to neurobili aj my? Tak som sa o využitie pôdy začal zaujímať viac. Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre som skončil v roku 1960. V diplomovej i následnej dizertačnej práci som sa venoval ovčiarstvu. Práve ono mi učarovalo odmalička. Spomínam si, ako ma raz otec zobral na salaš a bača ma ponúkol srdiečkom. Bol som tvarom i chuťou tohto jemne zaúdeného syra fascinovaný.

Zvyknete hovorievať, že najväčším bohatstvom Oravcov je tráva a seno. Ako to myslíte?

SkryťVypnúť reklamu

Orava nie je chudobný kraj. A výskumy, ktoré som robil, to potvrdzovali. Orava a aj Slovensko má jedny z najlepších podmienok pre rozvoj poľnohospodárstva na svete. Má vynikajúcu pôdu. Verili by ste, že metrák sena môže mať vyššiu výživovú hodnotu ako metrák pšenice? Treba ho len kvalitne vyrobiť a uskladniť. Samozrejme, ľudia sa z neho nenajedia, musí sa zhodnotiť v živočíšnej výrobe. To sme na našom výskumnom pracovisku robili.

Výskumná stanica v Krivej je vaším dielom. Oplatila sa?

Orava nie je chudobný kraj. A výskumy, ktoré som robil, to potvrdzovali. Verili by ste, že metrák sena môže mať vyššiu výživovú hodnotu ako metrák pšenice?

JOZEF HABOVŠTIAK

Pracoval som vo Výskumnom ústave trávnych porastov a horského poľnohospodárstva v Banskej Bystrici. Uvedomoval som si, že v Krivej sú vhodné podmienky na výskum a tak som práve tu za vlastné prostriedky vybudoval výskumnú stanicu. Mala slúžiť ústavu na rozvoj a intenzifikáciu trvalých trávnych porastov.
Po čase sme sa aj v praxi presvedčili, že niektoré družstvá, keď dorobili kvalitné seno podľa výsledkov výskumu, dojivosť stúpla o polovicu. Dali na naše rady a vyrobili dobré seno. Kým pôvodná výťažnosť bola na úrovni 20 metrákov sena z hektára, keď sa porast správne hnojil a obhospodaroval, tak dosahovali až 60 až 80 metrákov. A zo šľachtených druhov tráv je možné dosiahnuť z hektára až 170 metrákov sena. To je štvornásobok oproti pšenici.
Popritom som si uvedomoval, že trávne porasty v takej podobe sú obrovskou surovinovou rezervou. Zhodnotiť sa dala jedine zvieratami.

SkryťVypnúť reklamu

Aj to bolo súčasťou vášho výskumu?

Áno. Zaviedli sme v spolupráci s družstvom na týchto trávnych porastoch chov jahniat, dobytka a husí. Zisťovali sme, ktoré senožravé zvieratá ich najlepšie zužitkujú, ich optimálnu hustotu na ploche a ďalšie parametre. Výsledok? Na prirodzenom poraste sme dosiahli u jahniat 700 kilogramov prírastku živej váhy z hektára, ale na siatych až 1100 kilogramov. Darilo sa aj husiam.

Kto alebo čo spôsobilo následný úpadok poľnohospodárstva?

Nie je pravda, že sa ľuďom nechce robiť. Oni by robili, ale nevedia ako. Stratili sme tri generácie a roľník musí nachytať určité grify a tie získa jedine ak žije v symbióze s pôdou a zvieratami odmalička.
Ale najväčším nepriateľom bola kolektivizácia. Z najslobodnejších ľudí – roľníkov urobila poľnohospodárskych robotníkov, ktorí už nepracovali slobodne na poliach, ale v režime fabriky s pevne stanovenou pracovnou dobou, kde sa na zvieratá pozeralo ako na stroje a na pôdu ako na pracovné prostredie.
A tak sa stalo, že nie sme konkurencieschopní. Súkromné hospodárenie zo západných krajín nás prevalcovalo.

Je šanca sa ešte k pravému poľnohospodárstvu vrátiť?

Bola. V roku 1990 sme už nemali súkromných roľníkov, režim ich zlikvidoval. Vtedy som ako poslanec Federálneho zhromaždenia inicioval zákon o pozemkových úpravách. Robili sme na ministerstve aj transformačný zákon, začali sme podporovať súkromných roľníkov dotáciami. Prihlásilo sa pomerne dosť ľudí, ktorí chceli gazdovať. Dnes máme na Slovensku 6400 súkromných roľníkov, väčšina z nich dokáže konkurovať západnému farmárom.
V roku 2000 som do Roľníckych novín napísal, že Európska únia by bola najradšej, keby sa na Slovensku nevyrábalo nič. Toho sa treba varovať. Treba niečo robiť pre to, aby sa na Slovensku oplatilo robiť. A nenechať náš trh zahraničným dodávateľom.

Jedným časom ešte za socializmu vám hrozilo vysťahovanie sa z Krivej?

Zavolal mi raz riaditeľ z Banskej Bystrice, že musím z výskumného ústavu odísť. Nechápal som to, veď som veľa publikoval, vyjadroval sa v televízii, prednášal na konferenciách. Ale zároveň som chodil do kostola a deti navštevovali hodiny náboženstva.
Nemali už záujem ani o výskumnú stanicu v Krivej, ktorú som zakladal, tak som jej objekty kúpil. Dal som peniaze a keďže súkromné vlastníctvo neexistovalo, papierovo prešli na miestnu telovýchovnú jednotu.
Mal som však šťastie, že ma poznali aj v Čechách, a tak ma v roku 1981 zamestnali v Prahe na Výskumnom ústave pre zúrodnenie poľnohospodárskych pôd. Mal som na starosti stanice na Liptove, v Liesku a na východe pri Sobranciach. V Krivej som tajne robil výskumy ďalej.
Viete ako zareagovali na pražskom ústave, keď aj tam prišlo na mňa udanie? Povedali mi, že si z toho nemám nič robiť, že oveľa vyššiu hodnotu má človek, ktorý si drží svoje presvedčenie, ako ten, kto obracia kabát podľa toho, ako fúka vietor.
Po revolúcii som sa do banskobystrického výskumného ústavu vrátil. V rámci výskumu alternatívneho využitia vysokohorských lúk a pasienkov sme sa začali venovať kanadským čučoriedkam a tiež sme boli prví na Slovensku, ktorí vysadili odrody rýchlorastúcej vŕby dovezenej zo Švédska. Záujem o túto drevnú hmotu sa rýchlo rozširoval.

Počas aktívnej výskumnej práce ste získali niekoľko uznaní a ocenení za publikačnú činnosť.

Publikoval som 92 vedeckých prác, z toho 18 vyšlo v zahraničí. Ďalších dvesto populárno-náučných článkov vyšlo v rôznych časopisoch. Som aj autorom a spoluautorom viacerých knižných publikácií.
Osobitné miesto v tomto zozname má aj jeden samizdat. V roku 1968 som zozbieral nejaké materiály a výpovede svedkov života, súdneho procesu i smrti našej rodáčky sestry Zdenky Schelingovej. Rozmnožil som ich a rozniesol po domácnostiach v Krivej. Chcel som, aby sa na toto utrpenie nezabudlo. Po roku 1990 nabrali udalosti rýchlejší spád a Zdenka sa stala prvou blahorečenou Slovenkou.

Čomu sa venujete na dôchodku?

Vždy mi bola práca aj koníčkom. Ale mal som rád šport, v lete plávanie, v zime lyže a hokej. Celý život som choval ovce, rozlúčil som sa s nimi až vlani pre zdravotné problémy. Viac ako 50 rokov včelárim a dnes mám svoju plantáž kanadských čučoriedok. Je tam okolo dvetisíc kríkov. A keďže strihanie jedného trvá zhruba 15 minút, tak si viete predstaviť, ako trávim dôchodok. Okrem toho rád venujem čas jedenástim vnúčatám.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 772
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 682
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 463
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 380
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 262
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 037
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 926
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 729
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 905
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 989
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 585
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 219
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 246
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 676
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 754
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 607
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Petra Jurincová, Alena Lenčuchová a Renáta Kubíková.

Pomocou moderných technológií chcú rozvíjať kritické myslenie.


Angelika Strnádelová
Tím Orava.

Na turnaji Oravci iba raz prehrali.


Jozef Socha a 1 ďalší
Fotovoltika na streche škôlky na sídlisku Brezovec už pomáha mestu šetriť energie.

Dolnokubínčania si chcú sami vyrábať elektrinu.


TASR a 1 ďalší
Práce na rašeliniskovej lokalite Medzi bormi neďaleko Zuberca.

Zo sto hektárov ostalo ledva desať.


  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 905
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 989
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 585
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 219
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 246
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 676
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 754
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 607
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu