Pavol Janáč považoval kňazské pôsobenie na Orave za veľké dobrodružstvo

Filozofiu si vyvolil za svoju životnú priateľku. Stala sa mu ňou ešte v seminári. Často o nej hovoril so spolužiakmi, až mu medzi nimi prischla prezývka filozof. Vtedy ešte netušil, ako jej v budúcnosti bude slúžiť.

Streda 15. marca, pohrebná sv. omša v Krušetnici. Kňaz Pavol Janáč zomrel v 75. roku života a 51. roku kňazstva.Streda 15. marca, pohrebná sv. omša v Krušetnici. Kňaz Pavol Janáč zomrel v 75. roku života a 51. roku kňazstva. (Zdroj: Lýdia Vojtaššáková)

KRUŠETNICA. Kostol zaplnený bratmi od oltára, prišlo ich viac ako 150, a námestie veriacimi. Tak vyzerala rozlúčka s Pavlom Janáčom, kňazom, pápežským kaplánom, vysokoškolským profesorom, neúnavným publicistom a kamarátom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto osobnosť cirkevného života sa výrazne zapísala do sŕdc mnohých veriacich. „Prišla som sa s ním rozlúčiť,“ hovorí Elena Jendrášiková z Novote. „Aj jemu môžem vďačiť za to, že tu dnes môžem byť. Keď som mala 16 rokov, vyprosil mi život. Hovorí sa, že lekár lieči a Pán Boh uzdravuje. Odpadla som v autobuse. Vyložili ma doma, a kým prišla sanitka, zavolali pána farára Janáča. Dal mi pomazanie chorých. Tri dni som ležala v nemocnici na áre a keď za mňa slúžil svätú omšu, uľavilo sa mi. O pár mesiacov budem mať 55 rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

Využíval príležitosti

„Neprišli sme plakať, ale ďakovať za dar kňaza Pavla,“ povedal v kázni Andrej Imrich, emeritný pomocný spišský biskup. Pripomenul, že Pavol Janáč sa pre kňazstvo rozhodol v čase, keď režim považoval ohlasovateľa evanjelia za nepriateľa a kládol mu do cesty veľmi veľa prekážok. Chýbala teologická literatúra, nedalo sa pokračovať v štúdiách, panoval tvrdý

zákaz tvorby a šírenia náboženskej literatúry. „Boli to veľmi ťažké časy. Ale aj v ťažkých časoch sa príležitosti nájdu a aktívni a tvoriví ľudia si ich všímajú a využívajú. Taký bol aj Pavol Janáč.“ Kazateľ upriamil pozornosť aj na dekrét II. Vatikánskeho koncilu, podľa ktorého je okrem iného povinnosťou kňazov aplikovať večné pravdy evanjelia na konkrétne životné okolnosti. „Pavol Janáč tak robil.“

SkryťVypnúť reklamu

Spomienka na začiatky

V jednom rozhovore pre časopis bohoslovcov Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka zosnulý kňaz povedal, že z detstva je pre neho nezabudnuteľné, ako prvý raz miništroval. Pán farár ho obliekol do neprekonateľne veľkej kamže. „Kamža bola vlastne malá, detská, len ja som bol ešte príliš malý.“

Druhá spomienka sa viaže na hodinu náboženstva. Pán farár ho vraj chytil spredu za kabátik a odniesol cez triedu dopredu, kde jeho chrbtom poutieral tabuľu. Potom ho položil späť do lavice. „Trieda sa smiala, tlieskala. Ja som to považoval zo strany kňaza za zvláštny prejav priateľstva a moja úcta a dôvera k nemu ešte viac vzrástla.“

Rodák z Nesluše na Kysuciach prišiel na Oravu v roku 1966 po ukončení štúdia teológie a vysvätení za kňaza. Bol kaplánom v Trstenej a Rabči a po návrate z vojenčiny tri roky kaplánoval v Dolnom Kubíne. Z tejto kňazskej zastávky ho vyhnala normalizácia režimu v roku 1970.

SkryťVypnúť reklamu

Aj za prílišnú aktivitu s mládežou mu hrozilo odobratie štátneho súhlasu na vykonávanie kňazskej služby. Umožnili mu byť správcom farnosti v Krušetnici. Ako Pavol Janáč hovorieval, spomienky z tohto pôsobenia, najmä počas totalitného režimu, by zaplnili celú knihu.

Jednu pridal po pohrebnej svätej omši aj spišský biskup Štefan Sečka. „V Krušetnici sa viac ako desať rokov stretávala skupina kňazov, ktorá pracovala na príprave katechizmu. Raz nás prekvapila štátna bezpečnosť. Čo tu robíte? skríkol cirkevný tajomník. Bolo to začiatkom novembra a tak sme mu povedali, že svätý Martin, patrón diecézy, je spojený s husami a tak sme prišli na husacinu. Zhltol nám takúto výhovorku.“

Ktosi vtedy úsmevne poznamenal, že v Krušetnici je akoby duchovný prsník diecézy. Pripravovala sa tam duchovná výživa, pomyselné mlieko, pre deti Spišského biskupstva.

Totalita provokovala

Svoje kňazské pôsobenie na Orave považoval Pavol Janáč za veľké dobrodružstvo, vzhľadom na okolnosti a pomery, v ktorých sa jeho kňazská misia odohrávala. K tomu pocitu dobrodružstva dopomáhalo aj pozadie totalitného režimu, ktorý útočil na veriacich a bezohľadne prenasledoval kresťanstvo a všetky duchovné hodnoty. „Táto klíma, nás kňazov, vtedy ešte viac provokovala k horlivosti byť nablízku veriacim a pomáhať im obstáť v skúške pre vieru,“ povedal v minulosti v spomienkach na tie časy.

Po pohrebe na ne zaspomínal aj kostolník Augustín Janeček. „Poznali sme sa 46 rokov a stretávali v poslednom období jeho života denne. Bol veľmi aktívny. Všade, kde sa objavil, bolo vidno, ako má rád ľudí.“ Veľa toho spolu prežili aj v čase totality. „Tajne sme rozmnožovali napríklad náboženstvo pre deti. Kde? V kostolnej veži pri zvonoch. Verili sme, že ak by aj k niečomu prišlo, tam ilegálne pracovisko nikto nebude hľadať. Bolo nás viac, medzi nimi aj Pavol Began, ktorého potom pán farár povolal do Spišského Podhradia robiť kostolníka v Katedrále sv. Martina v Spišskom Podhradí. On napríklad k tomu rozmnožovaniu zabezpečoval papier, atrament a ďalší materiál. Boli to ťažké, ale krásne časy.“

Mnohí Krušetničania a Lomňania majú tajne cyklostylované listy zo 70. a 80. rokov minulého storočia doma dodnes. „Dal napríklad deťom na náboženstve tri otázky za domácu úlohu,“ hovorí Janeček. „Dve ľahšie, jednu schválne ťažkú. Keď ju nebudete vedieť, opýtajte sa rodičov, hovorieval. Tak sa duchovný život jeho aktivitou skrz deti šíril do rodín.“

Pekné spomienky na Pavla Janáča má aj Elena Makúchová (72).

„Bol dobrý, vedel každého povzbudiť. Raz dávno som sa ho pýtala, čím to je, že človek vychováva deti dobre, a ony nie sú také, ako ste chceli, k čomu ste ich viedli. Nebojte sa, po štyridsiatke budú také, ako ste ich vychovali, povedal mi.“

Elena Makúchová je nevidiaca už 45 rokov. V sakristii kostola má svoje miesto. Stalo sa raz, že prišiel biskup František Tondra a pred omšou si na to miesto sadol. Keď vošla do sakristii ona, počula len, ako pán farár Janáč hovorí svojmu predstavenému: Biskup-nebiskup, toto je jej miesto. „Musel mi stoličku uvoľniť.“

Aktívny publicista

Po Nežnej revolúcii povolal biskup František Tondra kňaza z Krušetnice za farára v Spišskom Podhradí. Na toto obdobie sa už viaže aj akademická služba Pavla Janáča Cirkvi.

Posilnil sa postgraduálnymi štúdiami a prednášal filozofiu, dejiny filozofie, kresťanskú spiritualitu či teológiu na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapituli, Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku a Katecheticko –pedagogickej fakulte Žilinskej univerzity v Ružomberku.

Na konci pastoračných a akademických ciest pracoval ešte ako farár v Zákamennom.

Od júla 2003 žil na dôchodku v Krušetnici, kde pastoračne vypomáhal. V roku 2012 mu pápež Benedikt XVI. udelil titul monsignor. A tak sa stal pápežským kaplánom pre Spišskú diecézu.

Napísal a vydal viac ako päťdesiat kníh. Rozdeliť by sa dali na tri skupiny. Do prvej patria katechizmy pre rodiny a farskú katechézu, ďalšia skupina publikovaných kníh vznikla ako príspevok k prežívaniu jednotlivých rokov prípravy na Veľké jubileum 2000. Ostatné knihy vznikli na podklade rôznych jeho príprav na exercície pre kňazov a rehoľníkov, ale i laikov. Obyčajne materiály na exercície doplnil a prepracoval na duchovné čítanie pre širší okruh veriacich.

Pri vydávaní kníh Pavlovi Janáčovi pomáhal aj Milan Janoťák zo Zákamenného.

„Keď dopísal, dal mi text na USB-kľúči, zašiel som za tlačiarom. Obťahy som mu doniesol, pán farár ich dal ešte na korektúru učiteľkám. Potom sme navrhli obálku. Keď som mu hotové knihy doviezol, dal mi rozdeľovník, koľko mám kde zaviezť. Aj preto mi prischla prezývka knižkár. Často išli knižky do všetkých domácností farnosti, teda do Krušetnice a Lomnej. Tiež napríklad viacpočetným rodinám v Zákamennom.“

Priateľka Filozofia

Obdobie kňazského dôchodku nebolo pre kňaza Pavla Janáča časom odpočinku. Okrem publikovania a ďalších aktivít bol napríklad členom prípravného výboru a neskôr aj členom Druhej diecéznej synody.

K zvýšenej pracovnej aktivite ho vyprovokovali aj výzvy na prípravu a prežívanie 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda, ako aj ohlásený Rok viery a výzvy k novej evanjelizácii v Cirkvi.

Bohoslovcom odkazoval, aby si podľa vzoru Cyrila Filozofa zamilovali filozofiu. Sám ju považoval za svoju životnú priateľku. Stala sa mu ňou ešte v seminári v Bratislave.

„Často som so spolužiakmi o nej hovoril (filozofoval), až mi medzi nimi prischla prezývka filozof,“ zachovalo sa v jeho spomienkach. Vtedy ešte netušil, ako jej v budúcnosti bude slúžiť.

Keď sa stal farárom v Spišskom Podhradí, biskup ho poveril prednášať filozofiu ako predmet v Spišskom Seminári. Táto znamenala pre neho nové výzvy, ale aj nasadenie a námahu. Sám si začal rozširovať vzdelanie postgraduálnym štúdiom, po ktorom túžil aj v totalitnom režime, a pripravoval aj učebnice pre študentov.

„Filozofia poskytuje nenahraditeľnú službu človekovi na jeho ceste za pravdou,“ hovorieval. „Chráni ho pred omylmi a nebezpečenstvami klamu. Človek sa totiž vždy nachádza v nebezpečenstve, že namiesto pravdy si zvolí klam a namiesto istého poznania mylné názory a mienky. Prostredie, v ktorom ľudia žijú, nie je sterilné ani od klamu, ani od omylov. Štúdium filozofie zvyšuje imunitu človeka brániť sa tejto mnohotvárnej „infekcii” a zachovať si zdravý a nepredpojatý pohľad rozumu na skutočnosti sveta.“

V piatok 10. marca ešte slúžil monsignor Pavol Janáč svätú omšu, v sobotu neprišiel, vraj sa mu krútila hlava, hovorili veriaci na pohrebe. V nedeľu doobeda slúžil jeho brat Ignác, s ktorým býval v drevenom domčeku v Krušetnici. No a popoludní zomrel. Pochovaný je na miestnom cintoríne.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 158
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 681
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 634
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 123
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 805
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 818
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Myšlienka behu okolo kostolov vznikla počas covidu.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


Oravskú Jasenicu čaká náročná jar.

Predseda klubu verí, že sa zachráni dorast i muži.


Oravská Lesná prehrala prvý semifinálový zápas s Kláštorom pod Znievom 2:3.

O tretie miesto si zahrá Oravská Lesná A a Námestovo.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 158
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 681
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 634
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 123
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 805
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 818
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu