Starosta reagoval na výzvu Fica, popisuje korupciu pri výstavbe ciest

Starosta Mútneho Marián Murín zareagoval na výzvu premiéra a napísal list, v ktorom poukazuje na predraženú výstavbu ciest.

Jazdíme po nekvalitných cestách, ktoré sú plné výtlkov.Jazdíme po nekvalitných cestách, ktoré sú plné výtlkov. (Zdroj: Martin Pavelek)

MÚTNE. „Vláda prijala celý rad opatrení s cieľom zúžiť priestor pre korupčné a netransparentné správanie,“ napísal premiér Róbert Fico v liste, ktorý poslal všetkým starostom.
„Treba otvorene priznať, že aj napriek vynaloženému úsiliu negatívne vnímanie korupcie výrazne pretrváva. Obraciam sa na vás ako predstaviteľov miestnej samosprávy. V skutočnom, nie politickom, boji proti korupcii potrebujeme viac spolupráce, viac kvalitných a vierohodných informácií a predovšetkým viac odvahy netolerovať akékoľvek konania korupčného charakteru.“
Ako ďalej píše, je presvedčený, že „nám všetkým musí záležať na čistote verejného života a dobrom mene našej krajiny“.
Preto starostov vyzval, aby neváhali a akékoľvek závažné informácie o korupčnom správaní predstaviteľa štátnej a verejnej moci na ktorejkoľvek úrovni oznámili príslušným orgánom alebo jemu osobne. Každému takémuto podaniu vraj bude venovať patričnú pozornosť.“
Starosta Mútneho Marián Murín na prosbu premiéra zareagoval. „Dlhé roky sa pohybujem v stavebníctve, vybudoval som úspešnú firmu,“ zdôvodnil a pomocou konkrétnych čísiel listom poukázal na korupciu, ktorá súvisí s výstavbou ciest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

List Mariána Murína

Máme drahé diaľnice, zlé cesty, zničené mosty, kolóny pri vjazdoch a výjazdoch z mnohých miest na Slovensku. Ľudia sú tu rukojemníkmi všetkých politikov aj napriek tomu, že platia viac a viac daní. Čakáme v kolónach, míňame kopec času a rozbíjame si naše autá. Prečo vlastne platíme toľké dane a nežiadame za ne protislužbu od štátu?
V o statnom čase stále viac a viac počúvame o tom, aké sú naše diaľnice drahé, aké sú drahé rekonštrukcie mostov, aké sú drahé rekonštrukcie jednotlivých úsekov ciest. Znova počúvame našich múdrych politikov, ako nám vysvetľujú opodstatnenie týchto predražených stavieb. Vraj máme strašne zlé prírodné podmienky, problémy so zakladaním stavieb, lebo je zlá geológia, že tu máme aj iné vyvolané investície – budovy údržby diaľnic, zjazdy a výjazdy na diaľnice.

SkryťVypnúť reklamu


Pri týchto vyjadreniach politikov mám pocit, že nežijem na Slovensku, ktoré sa nachádza v centre Európy, v susedstve s Rakúskom, Českom, prípadne si môžeme dovoliť povedať, že je nám veľmi blízko aj Slovinsko, Chorvátsko, alebo ďalšie štáty, ktoré majú podobný ráz krajiny, podobné rieky, podobné hory a z tohto dôvodu aj podobne geologické podmienky pre zakladanie a stavbu diaľnic.
No v jednom nie sme si podobní. V cene, za ktorú staviame my, na Slovensku.
U nás je päťnásobne vyššia. Zrazu mám pocit, že naša krajina sa nachádza na Severnom póle, prípadne v Antarktíde alebo na Marse, alebo by sme ju v pokoji mohli nazvať banánovou republikou. Treba podotknúť, že aj na Slovensku sme pred rokom boli už blízko cenám týchto okolitých štátov.
Uvádzam príklad úseku diaľnice Dubná skala, ktorá je v dĺžke 16 km so všetkými zjazdmi a výjazdmi a obslužnými objektmi stavaná v podobných podmienkach, aké sú v Čadci alebo v Prešove. Celková cena tohto 16 km úseku bola 130 miliónov eur. To znamená, že jeden kilometer sme postavili za 8,125 milióna eur.
Viem, že súčasní politici budú protestovať, že tento úsek bol podhodnotený asi o 20 percent. Tak si k tomu pripočítajme tých 20 percent a výsledná suma bude 10 miliónov eur na jeden kilometer. Ak sú v Čadci ešte aj o 50 percent horšie podmienky oproti Dubnej skale, tak mi to stále vychádza, že by mal stáť kilometer 15 miliónov eur. No prečo sme zazmluvnili päťkilometrový úsek za 239 miliónov eur?
Naozaj nepochopím, prečo tu vychádza kilometer na viac ako 47 miliónov eur. Možno je to tak preto, že Americká NASA sa chce dostať na Mars a neprišla na to, že Slovensko je už tam.
Keď si predstavíme, že týchto päť kilometrov v Čadci by mohlo stáť maximálne 75 až 100 miliónov eur s akoukoľvek rezervou na nepredvídané okolnosti, tak nám z toho vyjde, že je predražený skoro o 150 miliónov eur.
Za to sme mohli mať vyasfaltované všetky cesty v Žilinskom kraji, lebo sú tiež v katastrofálnom stave napriek tomu, že využíva eurofondy v porovnaní s Banskobystrickým krajom, ktorý tieto eurofondy nevyužíva, no cesty má určite lepšie ako hociktorý iný kraj na Slovensku.
Za 150 miliónov sme mohli mať v Žilinskom kraji vyasfaltovaných 50 až 80 km ciest I. triedy, 250 km ciest II. triedy, 500 km ciest III. triedy. To sú všetky rozbité cesty, po ktorých my všetci jazdíme a rozbíjame si naše autá kúpené za zdanené peniaze.
Alebo sme mohli mať zrekonštruovaných 50 až 100 mostov v Žilinskom kraji, v závislosti od veľkosti mosta a rozsahu rekonštrukcie. Prípadne zdravotné sestry a učitelia mohli mať zvýšenú mzdu o viac ako 20 percent.
V Banskobystrickom kraji je tiež niekoľko štátnych akcií, ktoré sú absolútne predražené. Jednou z nich je medializovaný, dnes pre vodičov uzatvorený dvojkilometrový úsek cesty v Štiavnických baniach. Rekonštrukcia tohto dvojkilometrového úseku bude stáť nás všetkých 25 miliónov eur, čo je viac ako 12 miliónov na jeden kilometer. To je viac o štyri milióny, ako stál jeden kilometer diaľnice Dubná skala.
Je to absolútna nehoráznosť, lebo reálna cena na Štiavnických baniach by mala byť na úrovni maximálne päť miliónov.
Tu sa pýtam, prečo naša vláda a vládni činitelia vyčítajú pánovi Kotlebovi, že nečerpá eurofondy vo výške 20 miliónov, ktoré aj tak všetci Slováci budeme musieť postupne splatiť? A tu by bolo zrazu ušetrených 20 miliónov eur, zaplatených z našich daní, ktoré by mohli použiť napríklad na vyasfaltovanie 150 až 200 km ciest v Banskobystrickom kraji. Tieto peniaze nám, alebo lepšie povedané našim politikom, zrazu nechýbajú. Im nie, oni ich možno budú mať na svojich účtoch na Bahamách, prípadne v iných daňových rajoch.
Poslednou ranou pod pás asi nás všetkých a nielen občanov Prešova a Prešovského kraja je severný a južný obchvat Prešova, na ktorom sme mohli podľa analýz ministerstva financií ušetriť 400 miliónov. Predpokladáme, že tieto analýzy nerobili žiadni diletanti, ale skutoční odborníci, ktorým môžeme veriť.
Možno stačilo počkať pol roka a mohol sa začať stavať jeden aj druhý obchvat navrhnutý týmito odborníkmi. Stačilo sa postaviť pred ľudí Prešova, ľudí Prešovského kraja a povedať im, že tých 400 miliónov bude v priebehu dvoch či troch rokov skutočne minutých v Prešove a Prešovskom kraji na opravu ciest a mostov. Vysvetliť im, aby z tohto dôvodu počkali pol roka, maximálne rok na začiatok výstavby. Mohli im ponúknuť skrátený termín ukončenia. Veď iba my máme také dlhé termíny výstavby. Prešovčania by to určite pochopili, lebo všetci si rozbíjajú svoje autá na cestách v celom kraji.
A keď už čakali na obchvat 40 rokov, tak by za takejto podmienky určite rok počkali.
No zrazu nám všetkým bolo treba oznámiť, že to je neprijateľný variant, lebo ľudia by museli ešte nejaký čas počkať. Zrazu im ide o ľudí, keď je to drahšie o 400 miliónov. To je predsa neskutočná nehoráznosť.
Minulí politici privatizovali štátne podniky, aby ich neriadil „Kinder manažment“ a predali to, čo vybudovali naši rodičia. Dnešní politici síce neprivatizujú, ale zadlžujú naše deti takýmto nezmyselným predražovaním stavieb. Pre koho to má zmysel?
Vždy, keď stojím v radoch áut pri vjazde alebo výjazde do miest, uvažujem nad tým, prečo takto nezmyselne strácam svoj čas. Uvažujem nad tým, že za to môžu absolútne všetci politici, ktorí tu za tých posledných 27 rokov vládli a teraz vládnu.
MARIÁN MURÍN

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
  1. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  2. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  3. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  4. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  5. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  6. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  7. Julius Kravjar: Kandidáti
  8. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 691
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 645
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 140
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 686
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 258
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Krúžky sa tešia veľkému záujmu.

Zdravotné znevýhodnenie už nie je prekážkou.


Andrea Kalužová
Myšlienka behu okolo kostolov vznikla počas covidu.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


Oravskú Jasenicu čaká náročná jar.

Predseda klubu verí, že sa zachráni dorast i muži.


Oravská Lesná prehrala prvý semifinálový zápas s Kláštorom pod Znievom 2:3.

O tretie miesto si zahrá Oravská Lesná A a Námestovo.


  1. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  2. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  3. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  4. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  5. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  6. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  7. Julius Kravjar: Kandidáti
  8. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 691
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 645
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 140
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 686
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 258
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu