Nehostinná Orava s pohostinnými ľuďmi lákali filmárov

Uprednostňujete počas sviatkov rodinnú pohodu pred televíziou s klasickými slovenskými filmami? Sledujte ich pozorne. Mnohé z nich nakrúcali na Orave.

Mária Jašurková si s desiatkami ďalších ľudí z Čimhovej zahrala vo filme Živý bič.Mária Jašurková si s desiatkami ďalších ľudí z Čimhovej zahrala vo filme Živý bič. (Zdroj: Naďa Kališová)

ČIMHOVÁ, TRSTENÁ, ZÁBIEDOVO, ZUBEREC. Viete, čo majú spoločné klasické slovenské filmy Živý bič, Rysavá jalovica, Tisícročná včela, Rok na dedine, Drevený chlieb, Zem spieva, Vlčie diery, Krutá ľúbosť či Tri gaštanové kone? Majú viac ako 40 rokov, približujú neľahký život našich predkov a vo všetkých sú zábery z hornej Oravy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neopúšťaj nás

Písal sa rok 1966, keď rodák z Liesku, režisér Martin Ťapák, prišiel aj s filmovým štábom na hornú Oravu. Nakrúcal tu film podľa románu Mila Urbana, Živý bič. Viacero záberov je zo zubereckého Múzea oravskej dediny. Pozorný divák však zachytí aj kaplnku so zvonicou, ktorá dodnes stojí v časti Zábiedova, v Hámričkách. Jedna z hlavných hrdiniek Eva sa v nej modlila, keď ju cestou z poľa zastihla búrka.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem hercov si v slovenskej klasike zahrali aj ľudia z Čimhovej. Práve z tejto dediny sú zábery z kostola, odkiaľ vojaci brali kostolný zvon. Na natáčanie svätej omše si spomína 76-ročná Mária Jašurková. „Všetci sme spievali Neopúšťaj nás, neopúšťaj nás, matka. Kostol bol plný ľudí, babky, dedovia aj deti. Mala som vtedy 24 rokov. Robila som v Tesle. Pamätám si, že nás priviezli autami, aby sme boli doma skôr a stihli natáčanie.“

Dodnes je v čimhovskom kostole kazateľnica aj oltár, pred ktorým stál kňaz, keď ľuďom oznamoval, že kostolný zvon zoberú vojaci. A presne v tom čase Štefan zabil maďarského veliteľa. Keď padal zvon z veže čimhovského kostola, Štefana vojaci popravili.

„Miništranti boli odtiaľto, aj kostolník, no veľa ľudí zo záberov už pomrelo,“ hovorí Mária.

SkryťVypnúť reklamu

Na štáb si Oravčanka spomína s úsmevom na perách. „Boli skvelí, takí normálni ľudia, toľko sme sa spolu nasmiali. Ani sa im odtiaľto nechcelo odísť. To boli ešte také uvoľnené časy. Zakrátko však prišiel rok 1968 a už nič nebolo ako predtým. Ťapák ešte potom natočil pár filmov, ale už nie veľa. Ešteže sa im podarilo urobiť toľko filmov predtým, lebo dnes by nemali čo pustiť do televízora cez sviatky.“

V Trstenej aj Hámričkách

Rysavú jalovicu s nezabudnuteľným Jozefom Krónerom ako Adamom Krtom videl snáď každý. Je to ďalší z filmov, ktorý patrí k zlatým dielam slovenskej či československej kinematografie. Tvrdiť, že celý film je natočený na hornej Orave si netrúfame. S pokojným svedomím však môžeme povedať, že väčšina scén je z nášho regiónu.

Pamätáte si napríklad na scénu, kedy podnapitý Adam s kmotrom Trnkom zastavujú okoloidúcich a pýtajú sa, či nevideli ich stratenú jalovicu? Tak tá je natočená pri trstenskom kostole. Na ďalších záberoch vidieť kostolnú záhradu s niekdajšími kostnicami.

SkryťVypnúť reklamu

„Pamätám si Jožka Krónera, ako sa potácal okolo Roháča,“ spomína Veronika Kubíková zo Zábiedova. „Rysavú jalovicu tu natáčali dlho.“ Scéna, v ktorej sa Adam Krt ukrýva poza staré hroby, pretože sa bojí zavíjajúceho strašidla, je z trstenského židovského cintorína. Kmotor Trnka zisťoval u ľudí, či nevideli Adama, pred kaplnkou v Hámričkách. Podľa spomienok pamätníkov by z toho istého miesta mala byť aj lavička, ktorej sa Adam prihováral so slovami Lavička, netancuj, pekne stoj, aspoň kým ja prejdem.

Tvrdý, drevený chlieb

Krátky film o drevorubačoch a furmanoch Drevený chlieb zrejme pamätajú skôr tí starší. Slovenské televízie ho už dnes tak často nevysielajú. Je čiernobiely, natočený v roku 1969. Hralo v ňom minimum hercov.

Neľahkú prácu v lese ilustrovali reálni furmani z hornej Oravy, zo Zábiedova, ale aj z iných dedín, dej sa odohráva v hornooravských lesoch. Väčšina Oravcov v tých časoch pracovala v horách. Bolo jedno, či bol piatok alebo sviatok. Robili stále, aby prežili. Aj na Štedrý deň.

„Drevo, drevo, celý deň len drevo. Zima v ruky, zima v nohy, zima všade. Prídeš dolu, tvrdý ako cepy, dostaneš niekoľko mizerných korún. Či sa ti nezachce trochu sa pozhovárať? Ej veru zachce. A ako! Bijeme sa s horou, s drevom, tvrdý je to chlebík, tvrdý, drevený, ej veru drevený.“

Túto myšlienku vyslovil hlavný hrdina Dreveného chleba, keď sa po náročnom dni viezol na saniach domov. Ťažko pracovali Oravčania. Aj keď teplomer klesal pod dvadsať stupňov pod nulou. Aj keď mali sedieť s rodinou pri štedrovečernom stole.

Oravské drevenice aj hory

Drevená dedina z podroháčskeho skanzenu bola, rovnako ako v súčasnosti, aj v minulosti vyhľadávaným miestom filmárov. Pamätná je napríklad scéna z lavice cez Studený potok, z ktorej sa hlavná protagonistka filmu Zuzanka Hraškovie pošmykne a spadne do vody. Podobný pohľad zachytil režisér Martin Ťapák aj vo filme Živý bič. V ňom však z lavičky do rozbúreného potoka spadla mladá Eva.

Typické oravské drevenice zachytili kamery aj vo filmoch Tisícročná včela, Drevená dedina či Krutá ľúbosť.

Jedna z najtragickejších scén vojnového filmu Vlčie diery, kedy Ondrejovi zaseklo nohu vo zvážnici na spúšťanie dreva a jeho brat mu ju musel odrezať, bola podľa slov oravských pamätníkov natočená v zubereckých Roháčoch.

Vo filme Tri gaštanové kone, ktorý približuje pašovanie koní cez slovensko-poľské hranice, je zase záber z kaplnky, ktorá dodnes stojí na rozhraní zábiedovského a habovského katastra.

Zabudnutý film

Dokumentarista Karol Skřipský natočil ešte v roku 1964 film Žijem. V televízii ho vysielali dvakrát. Dej sa odohráva počas Slovenského národného povstania. Nakrútený je na motívy rozprávania otca Márie Jašurkovej, ktorý bojoval ako partizán. Povolali ho na front, no veliteľ ho stiahol z vagóna, aby sa zostal starať o kone. Máriinho otca vyhlásili za zbeha. S ďalšími dvomi mužmi utiekol pod Ďumbier. Pomoc hľadali v horskej chate. Natrafili však na nemeckých vojakov. Jeho dvaja spoločníci tam padli, jemu sa podarilo ujsť. Prešiel do Liptovskej Osady, potom Zuberca, napokon skončil v Podbieli, odkiaľ si ho odviezla rodina. Film natáčali na Liptove aj Orave, filmári išli presne po miestach, ktoré im opísal Máriin otec.

„Je škoda, že tento film už nevysielajú,“ hovorí pani Mária. „Je to pekný film. Aj teraz by mal čo povedať divákom.“ Možno sa niekedy opäť objaví v programe. A vy budete vedieť, že hovorí o Oravcovi, ktorý chcel žiť natoľko, že ušiel spred pažby nemeckých pušiek.

Amerika alebo slovenská klasika?

Zachytiť všetky filmy, na natáčanie ktorých si režiséri vybrali nehostinné, ale na prírodu a ústretových ľudí bohaté scenérie Oravy, je náročné.

Pozorné sledovanie desiatok klasických slovenských a českých filmov by zabralo celé dni. Jeden si pritom nemusí všimnúť všetky scény z Oravy.

Ak sa vám zunovali americké komédie, drámy a romanťáky, všetky s rovnakým alebo podobným dejom, môžete si pozrieť tvorbu našich režisérov a hľadať v nich známe tváre, miesta.

Vďaka slovenským filmom s myšlienkou a dušou si starší zaspomínajú, v niektorých protagonistoch možno spoznajú svojich príbuzných, známych, kamarátov. Mladší sa dozvedia, ako žili naši predkovia. Inak, ako dnes. Život bol menej uponáhľaný. Ťažký, neraz nespravodlivý, ale napriek všetkému krásny.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu